Вільний продаж землі на офіційних майданчиках Прозорро.Продажі

Довгий час земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які за підрахунками складають 70% від усіх земельних ділянок України не мали надійної системі продажу та оренди. Але держава запустила новий та експериментальний спосіб онлайн продажів – через електронну систему Прозорро.Продажі. 

Ця система існує з 2016 року і починала с розпродажу майна ліквідованих банків. З часом ця система показала свою простоту, надійність та здатність запобігати корупційним схемам. 

Тому на УУБ uub.com.ua будуть проводитися торги на купівлю та оренду земельних ділянок. Це буде ключовий напрямок у розвитку реформи продажів та оренди землі. Цільовим предметом продажу та оренду будуть землі, що знаходяться під управлінням Держгеокадастру, та будуть використовуватися виключно з сільськогосподарською метою. Основними покупцями будуть аграрії, але також очікується що відкритий електронний ринок зацікавить орендаторів землі та допоможе встановити нові ціни на оренду земель.

С запуском цієї програми онлайн-торгів, держава хоче надати рівні права та можливості для всіх учасників торгів, відійти від старих та ненадійних систем, оптимізувати час та ресурси всіх сторін аукціону. Програма розроблялась з усіма Кодексами та Законами щодо продажу та оренди землі. До того ж, Кабінет Міністрів підтримав цей проект Постановою №688. 

Лоти будуть виглядати як права на оренду земельних ділянок. Очікується що перші лоти з’являться у листопаді і згодом почнеться аукціон.

Навіть до запуску цього проекту у Прозорро вже існує готова інфраструктура та відпрацьована система продажів та аукціонів. Прозорро має дворівневу модель роботи, що спрощує весь процес, скасовує територіальні обмеження тому що більше не має потрібності у фізичній присутності сторін, та дозволяє запобігти корупції. Дворівнева система функціонує наступним чином:

Прозорро контролює базу даних з лотами для торгів і є основним майданчиком на якому проходять аукціони. Організації та люди, що бажають взяти участь в торгах мають зареєструватися на одному з торгових майданчиків, які підключені до Прозорро. Це автоматизує процес та знижує риски впливу людських факторів на процес продажу.

До Прозорро підключено 50 офіційних торгових майданчиків, які беруть на себе процес забезпечення якісного сервісу та мають рівні права та доступ до бази даних. 

Одним з найпопулярніших майданчиків є Українська Універсальна Біржа https://www.uub.com.ua/prozorro/perspektivni-rinki/zemelni-dilyanki/. Це зручна й зрозуміла в використанні система, яка має доступ до всіх аукціонів Прозорро, надає послуги сповіщень щодо нових аукціонів, а у разі виникнення питань, досвідчені менеджери можуть надати будь-яку допомогу. Від осіб, які бажають взяти участь в аукціонах не потребується якихось значних зусиль, все проходить онлайн, з персонального комп’ютера чи смартфона. Про всі інші системи вже піклуються автоматичні системи торговельних майданчиків.

На сьогоднішній день аукціони Прозорро.Продажі у співробітництві з УУБ та іншими торговими майданчиками існують вже понад 3 роки і проводять аукціони з продажу державного та комунального майна, активів банків, майна боржників, арештованого майна та оренди майна. В цілому ця система заробила більш ніж 10 мільярдів гривень. А дворівнева модель роботи забезпечує прозорість торгів, більшу кількість учасників, більшу прибутковість та доходи. До того ж ця система дозволяє громадськості мати повний доступ до інформації щодо торгів та розпорядження державним майном.