Електронні торги – це процедура, яка може проводитися в різному форматі, в залежності від того, хто є організатором та що є предметом торгів. Прийнято розрізняти відкриті, обмежені та закриті торги і кожен варіант має певні умови та правила, яких потрібно обов’язково дотримуватися всім учасникам.
Найбільш популярним форматом вважаються відкриті онлайн-торги. Основна перевага такої процедури – це прозорість та доступність. Взяти участь в такому аукціону може як фізична, так і юридична особа. Головне – це дотримуватися всіх вимог, що прописані в оголошенні.
Ви можете більш детально дізнатися про те, як працюють товарні біржі, яка їх роль та як їх правильно обирати, якщо перейдете за посиланням https://gazeta.ua/articles/economics/_v-ukrayini-zapracyuvav-rinok-tovarnih-birzh-teper-vin-konkuruye-z-prozorroprodazhi/1057063.
Якщо говорити про найбільш популярні майданчики, то до таких можна віднести Українську товарну біржу. Це один з ресурсів, де учасники можуть отримати доступ до великої кількості лотів та подати свою заявку для участі в відкритих торгах.
Алгоритм проведення відкритих торгів
Одна з серйозних переваг всіх процедур, що проводяться в системі ПроЗорро – це доступність, прозорість та наявність чіткого алгоритму. Це означає, що потенційний учасник завжди має можливість отримати доступ до інформації, що є для нього важливою, та розібратися в тому, як взяти участь в аукціоні.
У випадку з відкритими торгами, процедура виглядає приблизно наступним чином:
- Створення та публікація оголошення про проведення відкритих торгів – важливо зазначити, що в самому оголошенні повинна бути наявна вся інформація, що відповідає нормам чинного законодавства. Важливо, щоб окрім самого оголошення був також прикріплений і тендерний пакет документів;
- Подача пропозицій – на цьому етапі учасникам відводиться певний проміжок часу, протягом якого вони можуть готувати свої заявки та подавати їх на розгляд. Важливо, щоб самі пропозиції відповідали чітко прописаним вимогам в самому оголошенні. Якщо, в перелік тендерної документації організатором вносяться якісь корективи, то термін на подачу заявок продовжується ще на один тиждень;
- Проведення електронного аукціону – вже на цьому етапі розкривається інформація з пропозиціями всіх учасників. При цьому, самі користувачі вже не мають можливості внесення будь-яких коректив. Час та дата аукціону визначаються системою, яка далі сповіщає про це учасників аукціону;
- Розгляд тендерних пропозицій – завдання замовника полягає в тому, щоб розглянути надіслані пропозиції та обрати серед них ту, що відповідає всім вимогам та є найбільш економічно вигідною. Термін на розгляд не повинен перевищувати 5-ти робочих днів. В окремих виняткових випадках цей термін може бути продовжено ще на 20 робочих днів;
- Визначення переможця – на цьому етапі замовник визначає учасника, який є переможцем. На цьому етапі, дані про нього повинні бути розголошені та завантажені до системи ПроЗорро. Варто зазначити, що протягом 10-ти днів з моменту визначення переможця, він повинен надати всі документи замовнику, орієнтуючись на 17-ту статтю діючого законодавства;
- Укладання договору – на те, щоб укласти договір замовникові та переможцю відводиться 20 робочих днів. Важливо зазначити, що в цьому документі повинні бути прописані всі аспекти співробітництва, які відповідають умовам, прописаним в самому оголошенні. Окрім самого документу повинно бути створено звіт про укладання договору та про виконання умов договору та завантажено його до системи ПроЗорро.
Це і є декілька основних етапів, з якими доводиться зіштовхнутися всім переможцям в електронних торгах. Тому, є сенс більш детально ознайомитися зі всім цим якомога раніше.
Що можна орендувати в системі ПроЗорро
Один з міфів, стосовно участі в електронних торгах полягає в тому, що така процедура дає можливість лише купувати певні товари.
Насправді, окрім придбання, аукціони дають можливість ще й орендувати майно, причому популярність таких лотів лише зростає.
На сьогодні, серед найбільш популярного для оренди майна в ПроЗорро можна виділити:
- Об’єкти нерухомості;
- Земельні ділянки;
- Транспортні засоби;
- Електроніка.
Насправді, перелік напрямків є значно ширшим і для більш детального ознайомлення з ним, потрібно перейти на один з діючих електронних майданчиків й переглянути перелік актуальних лотів.
Варто зазначити, що оренді підлягають не лише ті об’єкти, які є надпороговими, але й допорогові лоти, сума яких не перевищує 200 тисяч гривень. Тому, потрібно звертати увагу на всі ці моменти, щоб мати достовірну інформацію про всі різновиди торгів й бути готовим до різних проблем, з якими доведеться зіштовхнутися.